Home » Szám 14-2025 » Partnerriport » Minőségi agrotechnológiával és az Avatarral álom a direktvetés

Minőségi agrotechnológiával és az Avatarral álom a direktvetés

Modern termesztéstechnológiával, sokat kísérletezve és az adatokat elemezve gazdálkodik a Baki Agrocentrum Kft. A cég Zala vármegyei központjában, Pölöskén beszélgettünk Németh Zoltán növénytermesztési vezetővel az általuk alkalmazott agrotechnológiáról, a direktvetésről és a HORSCH Avatar 12.25 SD vetőgép sokrétű használatáról.

A Balaton nyugati végétől 30-50 kilométerre, Zala vármegyében, 50 kilométeres átmérőjű körön belül, sokféle talajtípuson, jellemzően kötött barna erdőtalajon gazdálkodunk, néhol homokosabb táblarészekkel. Összesen 2500 hektár termőföldet művelünk – kezdte a beszélgetést Németh Zoltán.

550 hektárt az AKG pályázat miatt kivettünk az intenzív művelésből, zöldítésre. Ezeken a területeken a lucerna a szálas fehérje alapnövény, a zöldugar 3-4 hereféle kombinációja, hogy elváljon a művelés és könnyebb legyen karban tartani az állományokat. A megtermelt árunövény 75 százaléka őszi vetés: őszi búza, őszi árpa, takarmányborsó és őszi káposztarepce. A napraforgót néhány éve kihagyjuk a vetésforgóból, a szója és a kukorica fele-fele arányban adja a tavaszi vetésszerkezetet.
Két baromfitartó telepünk van, Hahót és Zalatárnok településeken, ahol turnusonként 80 ezer broiler csirkét nevelünk, évente 5 turnusban. Erdőgazdálkodást is folytatunk, az elmúlt 3 évben 40 hektár erdő telepítését végeztük el, művelésből kivont szántóföldekre. Összesen 100-150 hektár erdőbirtokosságunk is van, valamint terményszárítóval és -tisztítóval is rendelkezünk, ezekben 25-30 ezer tonna termény kezelése zajlik évente, melyből 40 százalék saját, 60 százalék pedig a külsős partnereinké. Az idén 3500 tonna vetőmagot készítünk ki, nagy részben őszi búzát, emellé a takarmányborsó 2025-ben bekerült, több mint 400 tonna mennyiséggel, az árpa mennyisége az országos trendekhez hasonlóan nálunk is lecsökkent, ugyanakkor a 350-400 tonna szója vetőmagot 500-1000 tonnára szeretnék növelni.
Sok kísérletet végzünk, ilyen például az aminosavakkal történő csávázás, illetve a különböző csávázószerek kombinációjának kipróbálása. Ezekkel már a vetés előtt megkezdődik a növényvédelem. Nagyon jók az eredmények, hatékonyabb a védekezés a kártevők és a betegségek ellen, a kalászosokban és a szójában is nagyon pozitív terméstapasztalattal.
A vetésforgót illetően keressük a jövő növényeit, mert látszik, hogy hosszú távon a jelenlegi vetésszerkezet nem fenntartható, ezért is kulcskérdés nálunk a takarmányborsó jelentőségének növelése. Ide tartozik még a takarónövények alkalmazása. A tavalyi, kísérleti 12 hektár sikere után az idén 660 hektárt vetettünk ezekből direktben a HORSCH Avatarral. Újdonság, hogy ebben az évben 40 hektár búzatarlóba direktvetett repcénk is van – mondta Németh Zoltán.
Az AXIÁL Kft.-től megvásárolt gép kiváló eredményeket hozott: miatta el kellett felejteni azt, amit az előző években más gépekkel tapasztaltunk. Dimenziókülönbséget jelentett a direktvetett takarmány- és zöldtrágya növények rendszerében, minőségben és pontosságban is.

A direktvetéssel elvetett növények előnyei

Az Avatarral vetett 400 hektárnyi takarmányborsó és 260 hektáron a takarónövények keveréke (négermag, facélia, talajművelő retek, cirok) lazítja a talajszerkezetet és takarja a talajt, annak számos előnyös hatásával együtt. A technológiával lehetővé vált a tarlóhántás elhagyása, ezzel megspóroltunk egy munkamenet, nem engedtük ki a nedvességet a talajból és nem mozgattuk azt feleslegesen, miközben a felső 10-15 centiméteres rétegében egyértelműen látható, hogy apró morzsás, jó magágyat tudtunk képezni. Az idei direktvetett szója betakarítása után szeretnénk árpát és búzát is így vetni. A borsónak egyelőre még keressük a legjobb helyét a vetésforgóban, azt kukoricatarlóba tervezzük direkt vetni. Kísérletezünk az elő- és utóvetemények egymásra hatásával, gyűjtjük a tapasztalatokat. A takarónövénynél nem számított, hogy milyen tarlóba vetünk, a borsó, a repce, az árpa és a búza tarlójában is ugyanolyan jól működött az Avatar.

Fontos, hogy a kombájnok elé flexibilis vágóasztalokat illesztünk, így az alsó hüvelyek nem maradnak ki, a termés lehető legnagyobb részét hazavisszük, amit nagyon szépen látni lehet a tarlóhántás utáni árvakelések csökkent mennyiségén. Egy ilyen állapotban lévő tarló után a direktvetés egy álom az Avatarral.
A cégünk egyik legfontosabb célja a növénytermesztés hatékonyságának növelése, ezért használjuk az agrárdigitalizáció eszközeit, szoftvereit és az adatok összefüggéseiből következtetünk a helyes döntésekre. Azonban nagy változó az inputanyagár és a termények eladási ára, amikre nincs ráhatásunk. Ezért arra törekszünk, hogy azt javítsuk, amit tudunk: csökkentsük a költségeket, a menetszámot és a munkaidőt, valamint növeljük a terméshozamot és a minőséget.
Bár többen lebeszéltek róla, sikerült az Avatar vetőgéppel zöldugar növényeket és lucernát is direktvetéssel felülvetni, épp az interjú előtt néhány nappal láttuk, hogy eredményes volt a munka, megérte ezt is kipróbálni. A vetőgép tárcsája úgy tépi a gyökeret, hogy az újra hajt a szakadásból, így a megfelelően nedves magárokból, elegendő fényben a ritkább állományban szépen kijönnek a növények. Az Avatar tehát a sok felhasználási lehetősége mellett vetéspótlásokra is tökéletes, amit nem is gondoltunk volna azelőtt – mondta Németh Zoltán.

Ezért érkezett Zalába a HORSCH Avatar 12.25 SD direktvetőgép

Mivel a gabonavetőgépeink 6 méter munkaszélességűek, gondolkodtunk, milyen HORSCH-kivitelt válasszunk és a 12 méteres mellett döntöttünk. Fontos volt, hogy egységnyi idő alatt nagy területen el tudjunk vele vetni a magokat, ennek megfelel a 12 méteres munkaszélesség. A másik lényeges szempont volt, hogy a vetőgép minél több anyagot tudjon egy menetben kijuttatni, ami a több tartállyal és a tartályosztással lehetséges is. Kalászos esetében például a 180 kg/ha vetőmag mennyiség mellé 120 kilogramm szilárd műtrágyát, valamint 10 kilogramm mikrogranulált starter műtrágyát is egy úton ki tud adni. Nagy szabadság, hogy ezt bármikor, bármilyen növénnyel megtehetjük és a gép funkcionalitása megegyezik a tavaszi vetésű növények vetésének lehetőségeivel.

Az Avatar tőtáv és a vetésmélység tartása tökéletes, ráadásul hatalmas előnye, hogy az eltérő vetésmélység beállítása is jól működött, 3 típusú vetőmag kiadását is simán és pontosan oldotta meg. Rengeteg opció van a gépen, amin mindent ki szeretnénk próbálni, ami a mi növénytermesztésünkben hasznos lehet.
A 25 centiméteres sortávolságú vetést a korábban alkalmazott 12,5-es gabonasortáv helyett próbáltuk ki búzával, egy kicsit tartottunk tőle, de a hektáronként 9 tonnás elért hozam meggyőző volt direktvetéssel. Annyit kompenzált a növény a tágabb térállással, hogy megérte váltani: míg a sima sortávnál 40 gramm ezermagtömeg (EMT) volt, itt 44, ami 10 százalék terméstöbbletet jelent. A hektolitersúly 75 volt a hagyományos technológiával, direktvetve pedig 80, ez plusz közel 6 százalék. Fontos, hogy a mellette lévő táblákon a 6 méteres gabonavetőgéppel ugyanúgy 9 tonna eredményt hoztunk, így adott az összehasonlítás alapja. Viszont a direktvetéssel nem kellett elvégeznünk a mélyművelést, a magágykészítést és egy műtrágyázást is megspóroltunk.
A csökkentett vetőmag dózissal történő vetés is sok jót ígér. A hektáronként 4 – 4,5 millióval elvetett csíraszámot szeretnénk első lépésben 3,8 millióra levinni, egyelőre nem vagyunk olyan bátrak, hogy 1,5 – 2 millióval próbálkozzunk, megnézzük, ezt a változást hogyan kompenzálja a növény. Úgy gondoljuk, hogy a szója előveteménnyel direktvetett búza képes lesz kétszámjegyű termést adni, mert benne van a potenciál, csak a megfelelő fajtát kell hozzá megtalálnunk.
Fontos, hogy a cél nem lehet az, hogy a no-till művelésű tábla alacsonyabb termésszinttel gazdasági alapon nyerjen, hanem ugyanazt a termésszintet kell elérni, mint a hagyományos technológiával és emellett megspórolni a munkameneteket.
A korábbi évekhez képest, 2020 előtt, amikor 300 kilogramm komplex műtrágyát, illetve 3 mázsa meszet adtunk ki az olajos növények elé, ma nagy átlagban 100 kilogramm kálisó 100 kilogramm DAP kerül hektáronként a földekre, amelyeket differenciáltan a talajminta eredmények ismeretében juttatunk ki – mondta Németh Zoltán.
Nagy célunk a tarlóhántás teljes elhagyása, helyette pedig takarónövények vetése direktvetőgéppel. Az alapművelés felének elhagyása nagy előrelépés lehetne a terméshozam tartása mellett, miközben a tápanyagkijuttatást 20-40 százalékkal csökkentjük, ezt szeretnénk 3-5 év alatt megvalósítani. Az új direktvetőgépünk sok kaput nyitott meg, rengeteg ötletet tudunk kipróbálni vele és azt, ami beválik, azonnal nagyobb területen használjuk is. Ahogy számoltuk, megfelelően használva a gép megtérülési ideje nálunk 3-4 év lesz – fogalmazott a szakember.

Szerkesztette:
Csurja Zsolt
gödöllői agrármérnök 2009
óvári precíziós mezőgazdasági szakmérnök 2021